Chróm v potravinách
Okrem toho má účinky aj na nervový systém či kardiovaskulárnu sústavu, hlavne, ak sa prijíma vo forme pikolinát chrómu. Nájsť ho možno v rôznej potrave vrátane mäsa. Tento minerál je potrebný prakticky všetky skupiny ľudí, či už ide o ženy v tehotenstve, športovcov, ľudí. Stojí tak trochu v tieni známejších bratov ako magnézium, alebo zinok.
To mu ale vonkoncom neuberá na význame a dôležitosti. Chróm ľudské telo potrebuje. Kromě toho tato živina pomáhá při tvorbě svalů, protože zlepšuje vstřebávání bílkovin ve střevě a také napomáhá při spalování tělesného tuku a napomáhá procesu hubnutí. Navyše táto živina pomáha pri tvorbe svalov, pretože zlepšuje vstrebávanie bielkovín v čreve a pomáha aj pri spaľovaní telesného tuku, napomáhajúcemu procesu úbytku hmotnosti. Podobne ako pri iných stopových prvkoch, aj chrómu je v potravinách len málo a jeho obsah kolíše v závislosti od expozície z prostredia a pri výrobe.
Poměrně bohatými zdroji tohoto prvku jsou maso, melasa, hnědý cukr, lesní plody, červená řepa. Zasahuje do rozkladu enzymů a jejich přeměny na energii a tvorby některých tuků. Obsahu chromu v potravinách (tabulka) a. Jednoduchý a spolehlivý test, jak zjistit zásoby chromu v lidsk�. Nazýva sa tiež ,,esenciálny stopový prvok“ pretože je nevyhnutný pre zdravie človeka.
Existujú dve formy chrómu: trojmocný a šesťmocný chróm. Prvý z nich je obsiahnutý v potravinách a doplnkoch a je bezpečný pre ľudí. Druhý je známy ako toxín, ktorý môže spôsobiť kožné problémy a rakovinu. Není jednoduché zjistit, že v organismu magnesium chybí. V počátečních fázích se jeho nedostatek projevuje hlavně nechutenstvím, únavou, slabostí, bolestmi hlavy nebo podrážděností.
Pokud s deficitem tohoto minerálu bojuje člověk déle, vyskytují se svalové křeče, brnění končetin nebo poruchy srdečního rytmu. Funkcie chrómu v organizme: - pomáha v tele udržiavať normálnu hladinu glukózy - pracuje s inzulínom v metabolizme glukózy - môže znižovať hladinu. Jednoducho a prehľadne o zdravom jedle, stravovaní, potravinách , živinách. Minerálne látky, ktoré sa v našom organizme nachádzajú len v malom množstve, nazývame stopové prvky. Takou látkou je aj chróm.
Hoci tento mikroelement nepotrebuje naše telo prijímať vo vysokých dávkach, jeho prítomnosť je nevyhnutná. Kromě toho jsou celé potraviny, jako je hnědý cukr, rýže, těstoviny a celozrnná mouka, důležitými zdroji chrómu, protože rafinace odstraňuje většinu z těchto živin z potravy. V ideálním případě se tyto potravní chrómové potraviny konzumují společně se zdrojem. Trojmocný chrom je všude kolem nás, nejen v potravinách a nápojích, ale i ve vzduchu. Je prakticky netoxický, na rozdíl od šestimocného chromu používaného v průmyslové výrobě.
V této podobě je silně toxický a způsobuje vážná onemocnění. Jeho mikrodávky se sice mohou uvolňovat třeba z nerezových příborů, ale účinkem kyselosti žaludeční šťávy se chrom. Diagnostika: Přítomnost stopových prvků v organismu zjišťujeme laboratorními metodami, konkrétně atomovou. Bílkoviny v našem těle nejsou primárně využívány jako zdroj energie, což je důvo proč zvýšený příjem bílkovin na úkor sacharidů pomáhá při hubnutí.
V následujících řádkách vám představím bohatých zdrojů bílkovin jak z živočišné, tak i rostlinné říše. Své favority si zde vybere určitě každý. Chrom je užíván také průmyslově např. Naopak, pokiaľ si chcete dať napríklad plátky šunky (50g) je potrebné hodnoty vydeliť dvoma, pretože v tabuľke je uvedená hodnota na 100g.
Pri niektorých potravinách sme v tabuľkách uviedli aj hodnoty na bežnú váhu danej potraviny. Takže si vždy najprv skontrolujte, akej hmotnosti zodpovedajú uvedené energetické a.
Komentáře
Okomentovat