Mikroplasty v pitné vodě
Nedávná studie ukázala, že naše těla týdně přijímají asi gramů. Výroba pitné vody - Duration: 2:42. Veolia CZ 22views. Jak přitom připomíná předsedkyně odborné komise laboratoří Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Radka Hušková, základní otázkou je již to, co se míní pojmem „ mikroplasty “. Potvrdil to výzkum Ústavu pro hydrodynamiku Akademie vě který analyzoval vodu ze tří úpraven vody v Česku.
Vědci našli ve vodě mikroplasty z materiálů. WHO nyní prohlásila, že mikroplasty ve vodě ne. Studií je ale stále málo ČTK 22.
Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě , zatím nepředstavuje pro její konzume. Ani úprava nepomůže, ukázala studie českých vědců. I v pitné a dokonce i balené vodě , zjistili čeští vědci z ústavu hydrodynamiky Akademie věd.
A jsou podle všeho mnohem větším problémem než obří ostrov odpadu, který brázdí světové oceány. Největším problémem pitné vody je její čištění. Pitná vody může obsahovat bakterie,. Voda v slovenských vodovodoch obsahuje mikroplasty , potvrdil výskum. Původní článek ze dne.
Všudypřítomné igelitové pytlíky na cokoli vyskytující se kdekoli, stejně tak jako časté záběry na moře a oceány, v nichž značná část výrobků z. Možná jste také zaznamenali zprávu o studii, která na různých místech světa zkoumala obsah mikroskopických kousíčků plastů v pitné vodě. Ve vodě se dostávají do mořských živočichů, které konzumujeme. Prakticky se jim už dnes nedokážeme vyhnout. V oceánech se každý rok objeví téměř miliónů tun plastového odpadu. Světová zdravotnická organizace v nejnovější zprávě uvedla, že množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě , zatím nepředstavuje pro její konzumenty vážnější zdravotní riziko.
Mezi nalezenými mikroplasty byly nejčastější materiály PET, polypropylen a polyethylen, které tvořily procent částic. Celkově vědci našli ve vodě mikroplasty z materiálů. Tvarově měly částice většinou formu úlomků, v jedné úpravně převažovala ve vodě vlákna.
Zabírané vlákno mohlo být docela dobře vlákno textilní, polétavý prach nebo biologický materiál, neboť nikdo ani náznakem neuvedl. Podle nejnovějších zjištění se. Vědci z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR potvrdili přítomnost plastových mikročástic v pitné vodě ze tří různých úpraven vody v ČR. Mikročástice plastů v pitné vodě.
Stále se však jedná o cizorodé látky, které nám v pitné vodě mohou vadit. O mikroplastech ve vodě. Nejsou zatím přesně defino. Najdeme je ve vzduchu v půdě i ve vodě.
Aniž bychom si to uvědomovali, mikroplasty jsou i součástí našeho potravního řetězce. Vznikají buď postupným mechanickým rozpadem plastů — tomu se chytře říká fragmentace. Plast se totiž vlastně nerozkládá, ale rozpadá — i když laboratorně se odhaduje rozpad plastu někdy po 5a tisících letech. A dále se mikroplasty.
Poprvé zhruba před rokem a podruhé v posledních několika týdnech se na tuzemské mediální scéně vyrojila celá řada článků poukazujících na celosvětovou kontaminaci pitné vody prostřednictvím mikroplastů. Ve zprávě, která shrnuje dosavadní poznatky o vodě z vodovodu i balené vodě , to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Odborníci však bedlivě sledují, jak se bude obsah plastu v pitné vodě. Tak reagovala pro portál Naše voda na reportáž České televize z pondělí 9. Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Radka Hušková. V nově zveřejněné zprávě, která shrnuje dosavadní poznatky o vodě z vodovodu i balené vodě , to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
Jeho přítomnost v pitné vodě je zcela alarmující, zejména proto, že balená voda se pyšní tím, jak je zcela nedotčená jakýmikoliv venkovními vlivy. Kde se v ní tedy plastová vlákna berou? Experti se domnívají, že zdroje jdou dva: jednak jsou už mikroplasty úplně všude, takže pronikly i do rezervoárů vody, respektive se tam mohla vlákna dostat při cestě ke.
Komentáře
Okomentovat